közélet
A Pride-ról, egyáltalán nem egyszerűen
Lehet beszélni, sőt, vitatkozni a Pride-ról, identitáspolitikáról, tudatiparról, ízlésről. Ugyanakkor van más is: a szólás, a véleménynyilvánítás, és a gyülekezés szabadsága.
A trumpizmus rárúgta az ajtót Európára. Az új republikánus stratégia nyíltan fogalmaz: az általa globalistaként azonosított euroatlanti elittel le fog számolni. Az európai mainstream válasz erre egyelőre a pánik.
Padlóra került az amerikai demokrata párt?
Egyfajta monopólium az, ami veszni látszik. Ez az oka a demokraták kétségbeesésének. A kétségbeesés pedig a problémáik mélységéről tanúskodik.
A Fidesz a nemzeti szuverenitást, Magyar Péter a kormányváltást félti a sajtótól, a szerkesztőségek pedig saját autonómiájukat a hatalomtól. Az olvasóról, hallgatóról, nézőről viszont alig beszélünk.
Miért nincs jó állapotban a magyar szuverenitási stratégia?
A helyzetet a jogállamisággal kapcsolatos kormányzati megnyilvánulásokon keresztül lehet megvilágítani.
Orbán, Putyin, Trump: ideje elhinni
Húsz éve vonultam először a Pride-on. Amikor csak tudtam, azóta is kimentem, idén pedig nem csak ott leszek, de kifejezetten biztatok is mindenkit, hogy legyen jelen és legyen feltűnő. Ugyanakkor az orbáni évértékelő kapcsán, a teendők előtt mondanék valamit arról is, ahonnan érkeztünk és amiben élünk.
Európa nem halogathatja tovább, hogy újragondolja magát
Miközben a világ egyik fele szorong, és retteg a múlt gonosz szellemeitől, a másik az igazság pillanatának eljövetelét látja a jelenleg zajló eseményekben.
Az egykori berlini, majd berni nagykövettel, a PIM korábbi főigazgatójával, az NKE John Lukács Intézetének programokért felelős igazgatójával német közéletről, belpolitikáról, a vasárnapi németországi választásról beszélgettünk. Az interjú teljes szövege az ÖT mai hírlevelében lesz olvasható. Hont András és Németh Róbert interjúja.
Politikai kötéltánc – Németország (új) kancellárt keres
A hárompárti Scholz-kormány bukását követően minden valószínűség szerint újból koalíciós kormány irányíthatja majd az országot. A feladat ugyanakkor nem egyszerű. A német gazdaságot példa nélküli recessziós hullám sújtja, míg a társadalmat tovább polarizálták a közelmúlt erőszakos cselekményei. A politikai jobb- és balszél pártjainak a megerősödése a hagyományos centrum erőit is válaszút elé állíthatja.
Európa most fogja megfizetni elmulasztott kötelezettségei árát. A hosszúra nyúlt gyerekkornak vége.
A globális rend, amit eddig ismertünk, nincs többé
Most, hogy a globális világrend legnagyobb szereplői elkezdtek másképp viselkedni, mint ahogyan az eddigi forgatókönyvek alapján vártuk volna, rá kell döbbennünk, hogy a világ már nem az, aminek korábban hittük. És meglehet, soha nem is volt az.
Melyik a jó film? A Futni mentem vagy a Hogyan tudnék élni nélküled? Az előbbi? Vagy fordítva? Mit mond az értelmiség? És a lapok? És melyik film buktatja meg Orbán Viktort?
Hont András megint kiszállt az ÖT-ből – de mi a fene történik Magyar Péterrel?
Most sem maradhat el, hogy átnyújtsuk az ÖT legutóbbi adásának összefoglalóját. A műsorban Magyar Péter Partizán-interjúja mellett az AfD-elnök Alice Weidel és Orbán Viktor budapesti találkozója volt a fő téma.
Kaphat-e Donald Trump Nobel-békedíjat?
Trump második elnöki ciklusa elején soha nem látott lendülettel és nem kevés revansvággyal vágott bele a Biden-adminisztráció politikai döntéseinek visszarendezésébe, avagy a republikánus elvek szerinti „normalitás” visszaállításába. Lássuk a leltárt.
A Trump-vámrendszer földközelből
Az átlag amerikait két dolog mozgatja: van-e meló, és hogyan állnak a benzinkútnál az árak. Nem a tojás ára, nem ennek és annak az ára, nem a politika, nem a propaganda. Ezek mind mellékes dolgok. Az átlag amerikai arra törekszik, hogy gyorsan alkalmazkodjon a viszonyokhoz, és keressen annyit, hogy ne számítson a tojás ára.
Az éber ész két villanása közt
A pénztáros az Aldiban belenéz az arcomba, miféle ember az, aki egyszerre vesz Mandinert és Magyar Narancsot. Mondtam már, hogy mazochista vagyok.
A NER-kompatibilis Black Lives Matter
Szerintem a Fidesznek kellene leginkább a zavargásokba fulladó amerikai woke-tüntetések aktivistáit megértenie. Hogy miért? Kifejtem ezt is valamivel lentebb. De előbb azt fejtsük meg, egyáltalán hogy éltem túl a píszí-zsarnokság zűrzavaros időszakát?
A kortárs írókat nem az állam feladata eltartani
A rendszerváltás elmaradására talán nincs is jobb bizonyíték, mint a kortárs magyar szépirodalmi élet.
Sárkányölő Donald Trump, a USAID mumusa
A propaganda talán az első és legfontosabb okozója annak, ami kiélezte a mai politikai ellentéteket.
A magyar nyilvánosságban két kapitalizmus-koncepció létezik. Ezek egymással összeegyeztethetetlenek, de legalább a maguk helyességét a másik helytelenségével igazolják. Az egyik az eszményi szabadpiac koncepciója. A másik a hazai burzsoázia elképzelése, ami a magyar állam erőforrásait a sajátjaként kezeli. Többek közt ezt teszi világossá a Direkt36 filmje.

