Chris Eckman dalszerző-énekes a Nirvanával és a Pearl Jammel azonosított nagy Seattle-i hullámmal indult, igaz, az együttese nem grunge-ban utazott, hanem folkos dalokban. Szlovéniában él, szólóban és több zenekarral is dolgozik, Glitterbeat néven világzenei kiadót működtet, most a Budapest Ritmo fesztiválra érkezett Budapestre.


Ha valaki azt a kérdést teszi fel, hogyan haladható meg a Nemzeti Együttműködés Rendszere, akkor az nem tehető fel a Magyar–Orbán-mátrixban. A kettő – tudniillik a NER meghaladása, és a Magyar–Orbán-választék – együtt nem létezik. Nem van.


Anglia alulnézetből, végül azonban minden egy kicsit megmelkedik. Egy kamaszlány felnőtté válásának különös története – egy csomó jó zenével.


Az elmúlt évek egyik igazán figyelemre méltó hazai dalszerző-énekese Barkóczi Noémi, aki Mindig kések, de hozzád jókor indultam címmel jelentetett meg új nagylemezt. Nehéz témákról, derűről és az új dalokról beszélgettünk.


59 évesen elhunyt Wachsler Tamás építészmérnök, volt országgyűlési képviselő, aki az elmúlt években a Kossuth tér felújítását, a Steindl Imre Programot vezette. Történetesen régi ismerősöm, barátom. Sőt, beleírtam a Nem vagyok itt című regénybe is. Íme, a részlet.


Mit értünk abból, hogyan élnek, éreznek és működnek a tizenévesek? Lehet, hogy semmit. De legalábbis nem eleget.


Sose volt még ennyire O1g
26

A korábban kőkemény határkérdésekként tételezett témák gyorsan ki tudnak esni az ellenzéki hiszekegyből.


A kultúrába pénzt visszaforgató állam nem a bölcs szülő keze, amely etet, hanem mindannyiunk intézménye, amely ilyen módon is a feladatát látja el.


Fellázad a semmibe vett öröklét, ezzel a címmel jelent meg a Vágtázó Halottkémek új nagylemeze. Grandpierre Atillával, a zenekar alapítójával, vezetőjével, énekesével, csillagásszal, tudóssal beszélgettünk az életről, a világmindenségről meg mindenről. Németh Róbert interjúja.


Magyar Péter jól láthatóan nem akar a Pride-tiltásról, és az azzal összefüggő jogállami kérdésekről beszélni. Hogyan jár el egy ilyen esetben az ellenzéki világ, beleértve a kormánytól független sajtót is?


Szívhez szóló britpop-nosztalgia, észak-angol nagyszabás, borongós írek, időjárás-jelentés Kanadából sok érzelemmel. Négy dolog, amire tényleg érdemes rászánni az időt.


Lehet beszélni, sőt, vitatkozni a Pride-ról, identitáspolitikáról, tudatiparról, ízlésről. Ugyanakkor van más is: a szólás, a véleménynyilvánítás, és a gyülekezés szabadsága.


Magyar Péter az elmúlt napokban – hogy ezt a rettenetes sajtóközhelyet rángassam ide – ismét páros lábbal állt bele a nem kormányközeli sajtóba. Miközben, hogy Tölgyessy Pétert idézzem, „az ellenzéki sajtó mindent egybevetve rajong” a Magyar Péter-jelenségért. Ez egy bántalmazó kapcsolat dinamikája.


Bírom Bödőcs Tibort. Amit csinál, az a magyar humor legjobb hagyományainak következménye és folytatása. Nem véletlen vele kapcsolatban a hofizás. És akkor itt jön egy de.


A Sehol se otthon Bob Dylan örök kívülállósága körül kutat. És nem csak keres, talál is. Közben Timothée Chalamet remekül énekli a Dylan-dalokat. Filmkritika.


A véglények melankóliája
11

Éppen a Sátántangó és Az ellenállás melankóliája szerzőjétől remélném, hogy vannak lényeges dolgokról igazi kérdései.


Hogy lehet megválasztani egy ilyet? Egy ilyet. De milyet? Beszéljünk arról, milyen szögből érdemes ránézni egy politikusra. Például Donald Trumpra. Vagy Orbán Viktorra. Vagy Magyar Péterre.