Egy amerikai és egy orosz utazik a repülőn. Az amerikai megkérdezi:
„Mi járatban Amerikában?”
Az orosz így felel: „Az amerikai propagandamódszereket jöttem tanulmányozni.”
Az amerikai meglepődik:
„Milyen propagandát? Nálunk nincs propaganda!”
Mire az orosz elmosolyodik: „Na, pontosan erről beszélek”.
Hátszáztizenkilecezer feliratkozó, melyből heti szinten háromszáz-harmincezren aktív látogatók is, akik ontják magukból a kommenteket és a tartalmat. Ilyen számok mellett alighanem minden magyar médiatulajdonos megnyalná mind a tíz ujját, pláne, ha azt vesszük, hogy ezen felhasználók döntő többsége a hirdetők prémium célközönsége: diplomás, középosztálybeli városlakó, átlag- vagy inkább afeletti fizetéssel, illetve az ezen szakmák felé haladó egyetemisták és gimnazisták.
Az azonban különös, hogy bár a tartalom magyar, ez a portál – ami
– a külföldi tőzsdén jegyzett Reddit híraggregátor magyar szekciója, az /r/hungary (továbbiakban /r/hu, ejtsd: errhu). Egyrészt jellemző, hogy a magyar jogszabályi- és médiaviszonyok között ekkora hazai hátterű fórum nem jött létre, másrészt pedig
Ez pedig azért figyelemreméltó, mert nem is olyan régen, 2019-ben az /r/hu még egy aprócska fórum volt, alig 34 ezer felhasználóval. Pedig a Redditet magát 2005-ben alapították, én 2009-10 környékén kezdtem el látogatni (ekkor alapították a magyar fórumot is), és az akkori médiakörnyezetben még kifejezetten nóvumnak számított, ráadásul volt valami régisulis bája, ami megkülönböztette az akkortájt felfutó nagy social media-platformoktól, mint a Facebook.
De nézzük sorba, tulajdonképpen mi is a Reddit, mint híraggregátor és fórum?
- Anonim felhasználók: talán ez a régi internet utolsó maradványa, amit épp ősszel készülnek végleg felszámolni, hisz nálunk is ősszel lesz napirendre tűzve a korhatár-ellenőrzés címszavával bevezetett internetes személyiellenőrzés, ami az Egyesült Királyságban már él.
- A karmarendszer: azaz az embert a hozzászólásai, beküldött posztjai és linkjei alapján a többi felhasználó fel- vagy lepontozza, ami nemcsak azt határozza meg, hogy az adott tartalom mennyire elöl jelenjen meg az oldalon, hanem az adott felhasználó renoméját is építi (hogy megbízható-e, vagy csak troll).
- Ebből következik, hogy az egész Reddit-tartalmat közösségileg szerkesztik. Egy adott fórum topposztjai azok, amelyeket a közösség arra érdemesnek tart, a beküldött linkek alatt pedig azok a hozzászólások lesznek az elsők, amelyek a legértékesebbek az adott közösség számára.
- És volt a Reddit-etikett, azaz a „rediquette”, amely a civil párbeszéd jegyében megkövetelte, hogy ha egy hozzászólás értelmes és érvelő, akkor adjuk meg érte a pontot, akkor is, ha nem értünk egyet vele, mert így lesz minőségi módon kibeszélve egy-egy felvetett téma.
Utópistának hangzik? A mából nézve mindenképpen: ez volt a kétezres évek techno-libertáriánus ethosza, ami mélyen hitt a meritokráciában, a vélemények szabadpiacában és abban, hogy végső soron ebből a megközelítésből, ha nem is valami egalitárius, de igazságos rendszer születhet, önszabályozó módon.
A korai Reddit pedig ezért is virágzott: nyugati techarcok és kockák gyűltek itt össze, majd egyre inkább mindenki, aki az adott szakterületét, hobbiját vagy érdeklődését jó minőségben szerette volna megvitatni, vagy tudását a „kérdezz bármit” topikokban másokkal megosztani. Ez egy igen sajátos kultúrát eredményezett belterjes humorral és mémkultúrával, de ahogy nőtt a portál, úgy lett egyre nagyobb befolyása a tágabb internetes kultúrára, hisz aki felkerült a Reddit címlapjára, az brutális forgalmat tudott bezsebelni, része lett a virális körforgásnak.
(Mára már oda jutottunk, hogy a Blackrooms című film kasszasikerén felbuzdulva Hollywood egyre inkább arról beszél, hogy több forgatókönyvet és filmötletet kellene kibányászni a Redditről, hisz ennek a filmnek a koncepciója is a 4chan-Reddit fikciós horror fórumaiban született.)
A liberter ethosz nemcsak azt eredményezte, hogy a Redditen teljesen elszaporodott a pornó (ezzel idővel sikeresen elszipkázta a Tumblr egykori közönségét is, miután azon a platformon betiltották a felnőtt tartalmakat), hanem olyan botrányok is lettek ebből, mint a jailbait fórum, ami tinikről gyűjtött provokatív képeket beküldés alapján, és ami hamar az egyik legnépszerűbbé (!) vált az oldalon, a CNN-en Anderson Cooper is foglalkozott vele, mire végül a moderátorok elengedték a szólásszabadság-abszolutizmust, és 2011-ben bezárták a fórumot. Sőt: külön Wikipedia-oldala van a balhés alfórumokat, amelyeket azóta purgáltak, ahogy a Reddit-moderáció egyre csak erősödött, mivel a cég a tőzsdére igyekezett, így szalonképessé kellett válnia a hirdetők és a befektetők számára egyaránt.
De az egész elképzelést az rontotta meg talán véglegesen, hogy
A közösségi, demokratikusnak és meritokratikusnak tűnő szerkesztői elveket könnyedén felül lehet írni azzal, ha az ember több fiókkal egyszerre száll be idejekorán fel- és leszavazni a megfelelő tartalmat. Virágzik a Reddit-fiókok és az ilyen szolgáltatások adásvétele az interneten.
Ráadásul, ahogy hízott a fórum, úgy vált tarthatatlanná az alapetikett betartása is, elvégre leszavazásokkal megalázni az ellenfelet sokkal nagyobb dopaminlöket, mint az elveinkkel nem egyező hozzászólást olvasni. A trollok is ráéreztek arra, hogyan lehet végtelen vitákat generálni a különböző fórumokon, ez a kettő pedig ahhoz vezetett, hogy a legtöbb alfórum egyfajta visszhangkamra lett, ahol az adott közösség íratlan szabályai döntik el, mi lesz fel- és mi lesz leszavazva. S mint kiderült, az igazán addiktív nem is az volt, hogy az ember sorozatban elolvassa a híreket, hanem az, ha át se kattint, csak az első hozzászólás alapján alakítja ki a véleményét (vagy csak átveszi azt a magáénak), amitől aztán politikailag is kiemelt harci terület lett a fórum.
Donald Trump és Bernie Sanders már a 2016-os amerikai elnökválasztáson is itt toborozta a támogatóit, de a Hillary-kampány is itt indított ellentámadást, és később Joe Biden, majd Kamala Harris is nagy erőket ölt a Reddit leuralásába, miközben a trumpista fórumokat bannolták (és a legtöbb szélsőbaloldalit is). Mostanra 194 millió felhasználója van a Redditnek az Egyesült Államokban: a politika egyszerűen nem teheti meg, hogy figyelmen kívül hagyja.
De vissza Magyarországra.
Nálunk
ám az ajánlórendszer csendben úgy változott, hogy lakhely alapján elkezdje ajánlani az országos alfórumokat és helyi tartalmakat az embereknek, így az addigi jobbára apolitikus, kockákból és gamerekből álló fiúöltöző elkezdett lassan átalakulni. De a robbanásszerű növekedést párhuzamosan több faktor beérése okozta:
- Előbb a hazai híroldalak kommentmezői lettek komolyabban moderálva (2019), végül pedig 2023 tájékán egyenesen megszüntetve, ami sok felhasználót alternatív felületek felé terelt, a Redditet pedig erre találták ki.
- Majd jött a Covid alatti lezárások időszaka, ahol a járványgörbe és a halálozások napi monitorozása kötötte le az emberek szabadidejét, és a közös rettegés a 2020 eleji 47 ezer felhasználóból 2021 decemberére 175 ezres tábort hizlalt.
- Ez pedig már felkeltette a politika figyelmét is. Márki-Zay Péter kampánycsapata szabályos kultuszt épített fel a jelöltnek, a közösség pedig ironikusan-megmémelve tüzelte fel magát, és az online előválasztáson győzelemre is vitte a jelöltjét (miután Karácsony Gergely visszalépett a javára).
A 2022-es választást már kétszázezren élték meg közös kudarcként, és úgy tűnt, hosszú apály következik. Bár még az első, 2024 februárjában készült Magyar Péter-interjút többnyire szkeptikusan fogadták, a kegyelmi-ügy és az influenszer-tüntetés már meg tudott szaladni. Nem is csoda: 2024 januárjában már majdnem 400 ezer (!) feliratkozó volt a fórumon, akik aztán lépésről lépésre lettek egyre tiszásabbak, ahogy a pedofilbotrány dagadt és a Magyar-sztori újabb és újabb fordulatokat vett, ráadásul ekkor a korábban messiásnak tekintett Márki-Zay is az influenszertüntetés mögé állt, oda irányítva a reddites hívei figyelmét.
Innét pedig nem volt megállás:
az aznapi hírek, a rövid klipek, Facebook-posztok megvitatása, mindez a visszhangkamra könyörtelenségével, ami az ellenzőket vagy kritikusokat leszavazással büntette. A moderátorok (akikről amúgy a mai napig nem tudni, hogy kicsodák, miközben az ország legnagyobb és legbefolyásosabb fórumának gazdái) ráadásul idővel úgy módosítottak a szabályzaton, hogy karmalimitet vezettek be: bizonyos szint alatt nem is lehet beküldeni már linket, és ha valakit -150 pont alá büntetnek, az effektíve ki is van tiltva a fórumról, a leszavazott hozzászólásokat meg elrejtik. Mindez nem volt független attól, hogy korábban egy szigorú szabály volt érvényben, miszerint tilos a személyeskedés, de hát volt olyan botor fideszes politikus, aki feltévedt a fórumra, és a szabály szerint az őt anyázót kellett volna kitenni... Így hát „jobb a békesség” alapon inkább a közösségi cenzúra lett a megoldás.
S míg a magyar nyilvánosság közszereplői és a magát mérvadónak tekintő sajtó nagyon óvatosan kezelte a „Zsolti bácsi”-ügyet, a Redditen több száz thread és kommentek ezrei sulykolták, hogy az bizony Semjén Zsolt. A buborék csak most kezd leapadni, miután Juhász Péter hónapok óta azzal kalapozik, hogy most-már-eskü-tényleg felfedi „Zsolti bácsi” kilétét.
Arra persze nincs bizonyíték, hogy a magyar Redditet a Tisza-kampány manipulálta volna, de naiv dolog volna feltételezni azt is, hogy nem (még úgy is, hogy Magyar Péter Reddit-fiókja ki van tiltva a portálról).
de azóta a kormány például Reddit-nyomásra kért bocsánatot azért, mert kormánypropagandára használt egy állami felületet a vitnyédi migránstábor ügyében, míg egy másik threadben az állami szférában dolgozó, panaszkodó felhasználók bíznak a nyilvánosság erejében, mert úgy érzik, hogy náluk igen felemás lett a rendszerváltás.
Mindenesetre míg az amerikai Reddit egykoron nem csak a „fősodratú” médiával szemben, hanem a többi közösségi média sterilitásával szemben is meghatározó fórum lett, ami fontos témákat is nem egyszer a felszínre tudott hozni, addig nálunk előbb az ellenzéki média kiszervezett kommentszekciójává vált, később pedig az ellenzéki politikai kampányok fő fórumává. Hogy a jövője mi lesz, azt nehéz megjósolni. Nem biztos, hogy ekkora érdeklődésre tarthat számot egy olyan felület, ahol mára gyakorlatilag a kormánypárt parlamenti megszólalásait lehet virtuálisan megtapsolni – és igen nagy kár, hogy az ország legnagyobb közös felülete erre az egy funkcióra redukálódott.
Borítókép: Reddit-logó / fotó: Silas Stein / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Bejelentkezés