Mi a célja a Fidesznek a Pride betiltásával? Milyen ellentmondások feszítik a Tisza táborát. Mi váltott ki „szent rettenetet” Schiffer Andrásból, melyik volt szerinte 35 év alatt a legerőszakosabb kampány? Többek közt ez is kiderül a „Közelkép Schiffer Andrással” első adásából az Öt YouTube-csatornáján
Schiffer András úgy gondolja, a miniszterelnök” bábozik az ellenzékével”, még akkor is, hogyha ezt a szereplők nem mindig észlelik. Úgy véli, ebbe a sorba illeszkedik a Pride „eszement tiltása is”, amelyről előre tudni lehetett, hogy parlamentben ülő „összefogásos roncsderbi” rá fog ugrani. A Momentum által szervezett tiltakozások kapcsán elmondta: a Pride ügy kiélezésével a Fidesz „életet lehel a Momentumba”, amely így valamilyen életjelet adhat magáról. A kormány politikai játszmáiról szóló részt itt láthatják. (02:05)
Schiffer ezzel kapcsolatban azt az első hallásra meghökkentő kijelentést tette, hogy szerinte a DK biztosan a 2026-ban megválasztandó parlament része lesz. Szerinte a DK lényegesen szerényebb eredményt ér el, mint amit 2022 után mértek neki, de annál sokkal jobban szerepelhet, mint amit. ma mutatnak a mérések Gyurcsány Ferenc pártjának.
Ez a helyzet kihívás elé állítja a Tisza Pártot is, amelynek politikája Schiffer szerint nagyon borulékony egyensúlyozásra épül. A megosztó identitáspolitikai kérdések kerülésével egy olyan "mérsékelt ellenzéki" hangvételt akar megütni, amellyel képes megszólítani Fidesz-szavazókat is, ugyanakkor olyan vehemens hangvételben támadja a miniszterelnököt, hogy a "hergelési versenyben átveszi a vezetést Gyurcsány Ferenctől.
Schiffer András elmondta: tavaly február után „szent rettenettel” figyelte, hogy olyanok, akik már 13-14 évvel korábban is diktatúrát emlegettek, Orbán Viktort pedig Szálasihoz, vagy Rákosihoz hasonlították, képesek felzárkózni egy olyan figura mellé, aki még tavaly márciusban is az egyik NER-közeli alapkezelőből „kapta a zsetont”. Ezt a részt itt tekinthetik meg. (08:40)
Schiffer András szerint a polarizáció, a szekértáborok közötti gyűlölködés nem új jelenség a magyar közéletben. Emlékei szerint soha olyan agresszív választási kampány nemvolt Magyarországon, mint az 1990-es, csak ezek a feszültségek mára átterelődtek az online térbe. Úgy véli, az elmúlt hetekben a miniszterelnök és az ellenzék vezére is olyan útszéli magatartás mintát mutatott, amely a követőik számára „felhívás egy keringőre”. Schiffer talán legmeglepőbb megállapítása, hogy ebben a helyzetben éppen az a Mi Hazánk kerül a „mérsékelt ellenzék” szerepébe, amely egyébként ideológiai kérdésekben jobbról előzi a Fideszt. Az egyre hisztérikusabb közhangulatról innentől esik szó. (22:09)
Schiffer András szerint a 2022-tól kezdődő ciklus a NER eddigi leginkább kudarcos időszaka, és nem a politikai ellenfelei, hanem ez sikertelenség a Fidesz legveszélyesebb ellenfele. A kormányzati fiaskókról és ezek követkeményeiről szóló rész innentől kezdődik. (35:50)
Bejelentkezés