A Fidesz „átláthatósági” törvényjavaslata és az ukrán-magyar kémbotrány volt az ATV ÖT című műsorának e heti témája.

Megkésve bár, de megérkezett a húsvéti nagytakarítás – mondta az ATV ÖT című műsorában Dévényi István újságíró, aki szerint kijelenthető, hogy a jogszabálytervezet beterjesztésével véget ért a demokrácia Magyarországon.

Dévényi szerint kiderült, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal nem fogatlan oroszlán, hanem kapott egy nagyon is komoly fogsort. Nagyot léptünk Oroszország felé – mondta az újságíró.

Konok Péter történész szerint az elmúlt másfél évtizedben rengeteg „vörös vonalat” lépett át az Orbán-kormány. Ennél a törvényjavaslatnál kevés dolog mutatja meg jobban, hogy Magyarország túllépett a demokratikus jogállam keretein – tette hozzá a történész.

Hont András újságíró a törvényszövegről elmondta: ilyen jogszabályokat kultúrhelyeken nem nagyon szoktak elfogadni. A törvény tartalmán túl a tervezet nyelvezete és a javasolt jogtechnikai megoldások is „rémségesek” – tette hozzá Hont, példaként említve, hogy a preambulum szövegének része az egyik nemzeti konzultáció eredménye.

Hont szerint 2010 ősze óta egyértelmű, hogy a Fidesz gumifogalmakkal operáló törvényekkel igyekszik lehetőséget teremteni a neki nem tetsző médiapiaci szereplők ellehetetlenítésére, a 2011-ben elfogadott Alaptörvény pedig önmagában lehetővé teszi az önkényes hatalomgyakorlást. Minden későbbi kezdeményezés ezt habosította tovább – tette hozzá.

Balogh Gábor újságíró felhívta a figyelmet rá, hogy a törvény megfogalmazása alapján akár egy YouTube-csatorna bevétele is „külföldi támogatásnak” számít. Azt is hozzátette, hogy „a nemzet egységét, a határon túli magyarokért való felelősséget negatív színben feltüntető” magatartás is a törvény hatálya alá esik a javaslat szerint. Balogh szerint a miniszterelnök tihanyi beszédét védő kormánypárti orgánumok akár ki is meríthetik ezt a rendelkezést.

A műsorban szóba került az ukrán-magyar kémbotrány is, az erről szóló részt innen láthatják.

A teljes adás itt tekinthető meg: