élet
Futok a Margit-szigeten, nagyhét van
Margitra gondolok, ahogy a kútból kiszedik egy apácatársnőjét a legendában, aztán ahogy tetvesen, agyonhordott rongyaiban visszatartja az árvizet. Menti a társait. Van benne lemondás, áldozat, szegénység.
Dalolj, rendőr, csakazért is! | A forradalom tánczenéje
Egy jiddis anarchista sláger különös története. Volt munkásmozgalmi dal, énekelték színházi társulatok, és játszották anarcho-punk-zenekarok is.
Nem olvastam, de lájkolom – egy rejtélyes irodalmi botrány története
Fontos, hogy ha szenvedélyes véleményünk van valamiről, akkor azt a teljes igazság ismeretében alkossuk meg. Hallgassuk meg a másikat is. Olvassuk el a teljes cikket, a könyvet, amiről szól. Nem minden az, aminek látszik.
Sokan beszélnek a nők évszázadáról, amelyben a hagyományos férfiszerepekre kevesebb szükség van. Ezzel párhuzamosan a nyugati világban a nők egyre több helyen veszik át a pozíciókat a férfiaktól. Maradt-e olyan férfispecifikus tulajdonság, amely nélkülözhetetlen a jövő társadalmában?
„Megtanultam szeretni ezt a részét a világnak” – interjú Chris Eckmannel
Chris Eckman dalszerző-énekes a Nirvanával és a Pearl Jammel azonosított nagy Seattle-i hullámmal indult, igaz, az együttese nem grunge-ban utazott, hanem folkos dalokban. Szlovéniában él, szólóban és több zenekarral is dolgozik, Glitterbeat néven világzenei kiadót működtet, most a Budapest Ritmo fesztiválra érkezett Budapestre.
Transzneműség és sport – a morál, az ideológia vagy a pénz számít?
Még a woke-őrület csúcsán is az derült ki, hogy meglehetősen korlátozott a transzgender-jelenségre épített marketingkampányok sikerének esélye.
A Júdás-terv egy letehetetlen politikai szatíra
Hogyan érdemes az egyre szürreálisabbnak tűnő politikai-hatalmi valóságról regényt írni? Úgy, hogy még szürreálisabb regényvilágot teremtünk, ha ez egyáltalán lehetséges. Könyvkritika.
Rendetlen gondolatok az anarchizmusról
Hirtelen rettentő mumusként tűnik fel mindenfelé az anarchizmus. Anarchistáktól retteg a NER-média, anarchistákat vizionálnak a különféle politikusok, anarchisták („anarcho-feministák”) inzultálják az ingathatatlanul és radikálisan konformista kikiabálóembert
Megnéztem egy érzékenyítő filmet, és azóta nagyon érzékeny vagyok
Julie Delpy Barbárok a szomszédban című filmje lehetett volna egy karcos szatíra vagy egy nyomasztó dráma, de francia létére giccses hollywoodi vígjáték lett belőle.
Amerikai Sztahanov | 4. rész: Dhenh, a folyóisten
Nehéz volt visszazökkeni a New York-i ritmusba. Nemcsak az egyhónapos távollét tette, inkább az, hogy mélyre szálltam az elfojtott, megcsonkított magyar világomba. Kérdezhetném, miért. Mi az oka? Az emigránslét, vagy valami egészen más.
2015-ben rajzoltam egy mémet. Kérem a Munkácsy-díjat!
Az „always has been” / „astronaut meme” az elmúlt 10 év legsikeresebb magyar képzőművészeti alkotása.
Szállj fel magasra – szívbe markoló és szívmelengető felnövéstörténet a Bird című film
Anglia alulnézetből, végül azonban minden egy kicsit megmelkedik. Egy kamaszlány felnőtté válásának különös története – egy csomó jó zenével.
Na de ez mégsem Amerika: indul a drogok elleni háború a félperiférián
Kezdődhet a matek, hogy hány bevitt fogyasztó és díler mennyi szavazatot hoz majd jövőre.
Megbillenni látszik a kábítószer-probléma hazai kezelésének egyensúlya
A szigorú büntetések és a tiltások nem feltétlenül csökkentik a drogfogyasztást, sőt, bizonyos esetekben növelhetik a rejtett, veszélyesebb használati formák elterjedését, egyúttal háttérbe szorulhatnak a drogfogyasztás ártalmait csökkentő szolgáltatások.
Gulyás vs. Csernus – az ideológia és az ego harca
Csernus pontosan ismerte a Partizán-interjúk precedenseit, ennek megfelelően készült fel, és nem hagyta magát becsapdázni Gulyás számonkérő narratívájába, ami most már tendenciózusan félreviszi a Partizán-frontember műsorait.
Je suis Marine! – Orbán kijelentése a közösségi média elvarázsolt kastélyában
A #jesuis az egyik legmodorosabb és legidegesítőbb jelenség az interneten. Közhely lett mára, elvesztette a jelentését, kiüresedett. Most pedig itt egy újabb történet, ahol semmi nem az, aminek látszik, és minden lebeg.
Atomkór – mikor marhára esik, de a világvége végül elmarad
Ebben a világban túl sok mindenre van előre elkészített magyarázat.
Amerikai Sztahanov | 3. rész: Frances, a szőke ciklon
A Covid-diktatúra alatt megtagadta az oltást, a maszkot, és a távmunkát. A hírek szerint hónapokig ő volt az egyetlen az intézetben. Kiitta az összes kávét a gépekből. Futólépésben lenyomta a napi tizenkét órát. Végsőkig bombázta a törvényt.
Az olimpiának mégis csak ez lenne az alapértéke – megkülönböztető márkajegye! –, hogy platformot biztosítson arra: a nagyon sok konfliktussal szabdalt világban legyen remény, eszmény, hogy vannak közös dolgaink.